Anime v České televizi

30. října 2011 v 22:05 | Sm0ker |  Anime
Stalo se to v pátek večer, kdy moje peněženka byla rázně proti noční návštěvě zdejší taverny a já se jal strávit noc v poklidu doma. Při rozjímání nad tím, jak strávím zbytek večera jsem náhle zjistil, že ČT2 se jala udělat něco velmi zajímavého. A to, že nás obšťastní anime filmem. A ne pouze jedním, ale hned třemi v následujících pátcích. Možná, že i víc, ale program na víc jak dva týdny dopředu jsem bohužel na jejich stránkách nenašel.

Takže sice s křížkem po funuse. Minulý pátek mohl na Vašich obrazovkách být k vidění ke shlédnutí film Naušika z Větrného údolí.

I přes drobnou skepsi, která zavládla ve chvíli, když jsem uviděl, že film bude plně v českém dabingu jsem se do příběhu ponořil. Je pravda, že příběh se nám na tuto dobu může zdát už ohraný s tím, že už někde byl, ale k přihlédnutí datu výroby můžeme diskutovat jestli se jedná o předběhnutí své doby s tím, že tento námět ostatní filmy musely vykrást.
Avšak i přes všechny superlativy, že na české tv dávají konečně něco jiného, než jsou Pokémoni se i zde najde pár chyb. Tento výčet bych asi nejvíce směřoval k dabingu a samotnému překladu, kdy pár vět znělo kostrbatě a hlavní hrdinky pár vět vyslovovala jako, kdyby dabovala německé porno. (Ó bóže, ó bóže)
Nicméně i přes tento neduh jsem byl spokojen a o co ví, když jsem zjistil, že další týden ve stejnou dobu, tedy v pátek večer kolem dvaadvacáté hodiny večerní bude další anime-film: Metropolis a za další týden se dočkáme Sky Crawlers.
Nastává záludná otázka zda tento výčet bude konečný, nebo bude pokračovat. Anime pozitivní jedinci mohou pouze doufat v to, že Česká televize přihodí ještě jeden chutný kousek do pořadí a namlsá tím tak diváky a ukáže dveře anime novým nadšencům.
Dále můžeme filozofovat nad smyslem zda-li jsou tyto filmy ještě vůbec anime. Alespoň u prvních dvou filmů to není tak jasné a i třetí je svým způsobem jiný, než většina otaku zná. Televize je vykresluje jako umělecké kousky, což jsou, avšak z jiného pohledu, než vnímá prostý otaku. Je to jako srovnávat umělecké obrazy a plakáty. Je zde možná snaha nalákat náročnějšího diváka s tím, že se vzdělá a rozšíří si obzory.
Bohužel asi stále můžu marně vyhlížet, že by ČT začala vysílat nějaké "opravdové" anime jako Gintama, nebo Fate Stay/Night.
Stále však můžeme děkovat, že dostáváme aspoň toto něco málo s tím, že budeme doufat v příznivější sklizeň anime v televizi.

A na závěr menší perlička kdy stanice Film+ vysílá anime Cesta do fantazie.

Řekněte sami, neroztrhl se nám s anime v televizi pytel? :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama