Září 2011

Berserk

12. září 2011 v 19:25 | Sm0ker |  Anime
Musím se přiznat, že i bůh jako já dělá chyby a poté co jsem si stáhnul první díl Berserkra a trochu ho proklikal, jsem ho ihned zahodil s tím, že na takovou grafiku se nebudu přece dívat. Inu, byl jsem rozmachaný z různých grafických anime orgií, a tak jsem odsunul Gutse a jeho partu do šuplíku.
Trvalo pár let, než nastalo období porozumění a pochopení, kdy jsem prozřel, že ne všechny nové anime jsou tak cool a ono se i vyplatí hledat postarší kousky a s nepřekonatelným Cowboyem Bebopem jsem dal Kenpuu Denki Berserk druhou šanci. Dalším bodem, proč jsem se rozhodl dát tomuto anime druhou šanci je také fakt, že se plánuje remake a já si chtěl udělat přestavu o čem to vůbec je a také, abych mohl poté kafrat jak je ta nová patlanina hrozná a rozdílná od svého staršího a lepšího předchůdce.

Navzdory očekávání vzpomínek, kdy jsem se přímo hrozil grafiky nedopadl první díl tolik špatně a vyloženě jsem netrpěl. Osvícení přišlo až s dalšími díly, kdy jsem "trochu" starší grafiku přestal ignorovat úplně a začal si vychutnávat všechny scény tak, jako jen si může alkoholik vychutnávat první pivo po propuštění z léčebny.
Ke grafické stránce by to bylo asi tak vše, ať si nemyslíte, že vše soudím podle obalu. To hlavní čím Vás toto anime vtáhne je převážně příběh a atmosféra, která s rostoucím počtem dílů nabývá na temnotě.
První díl nás vrhne do světa středověku (temného), kdy schopnost ohánět se mečem byla přednější, než čištění zubů. Setkáváme se zde s hlavním hrdinou Gutsem. Muž, jenž má místo jedné ruky kuši na zádech obrovský meč a ke všemu postrádá i jedno oko. Ani tyto menší drobnosti mu nebrání v tom, aby rozpoutal v městečku totální masakr ve kterém si ve finále podá jednoho z démonů, jenž vesnici vládl.
Než stačíte pobrat o co tu vše jde a jaké jsou spojitosti mezi tím vším a jak si vůbec tvůrci dovolují nás uvrhnout doprostřet dění, bez nějakého vysvětlení, máme zde vzpomínku, která se táhne defacto celým anime, kdy hlavní kosič Guts vzpomíná na své mládí a jak se z něho stalo to čím je.

Svět se náhle změní a máme tu pravý středověk, který znáte z hodin dějepisu. Žádná monstra ani nadlidská síla. Guts je nájemný žoldák, kterého od mala pronásleduje smrt. Jako novorozeně jej našel velitel bandy žoldáků a každý den s ním trénoval dovednost boji s mečem. Jednoho dne je však Guts postaven před zkoušku, kdy se setkává s obávanou Kumpanií Jestřába vedenou charismatickým vůdcem Griffitem. Poté co lehce poráží všechny své soupeře stane právě proti Griffitovi, jenž Gutse bez nejmenších problémů porazí. Za svoji prohru Guts zaplatí svojí službou Griffitovi dokud nezemře. Z Gutse a Griffita se stávají nejlepší přátelé a vše zavání hrozným klišém, ale ani tak moc není. Hlavní hrdina se ihned dostává na vysoká místa v Kumpanii a je jedním z velitelů. V každé z bitev na sebe upozorní hrdinským činem, ať už zabitím nejsilnějšího nepřátelského velitele, nebo zmasakrováním přesily.


Děj je přímo nabitý akcí, ale nechybí zde ani diplomacie a intriky na královském dvoře, které mi zlehka připomínaly Hru o trůny. A jako v každém příběhu i zde máme nějaký ten příběh o lásce jak zakázané tak neopětované a nalezené. Naštěstí se toto odehrává až v pozdější fázy příběhu a neobtěžuje to... tolik.

Není to jenom příběhem a častým bojem, ale i postavami, díky kterými je Berserk živ. Přes hlavního hrdinu Gutse, který je správný badass a Griffitha, jenž si jde urputně za svým snem, tu máme další řádku postav.
Casca, jediná žena v Kumpanii a spolu s Gutsem jediný kapitán. Z počátku brání svého vůdce kudy se hne a plní jeho rozkazy bez dalšího přemýšlení, aby se postupně vyvíjela a začala i trochu myslet a uvědomovat si svoje pravé city, až k okamžiku, kdy sama musí velet Jestřábům.
V tomto anime se také objevuje (pro mě) první dětská postava, která nebyla otravná a já jí nepřál smrt tupým rezavým nožem. K tomu další postavy, jenž působily jako křoví, ale i přesto měli svoje určité kouzlo, převážně Judeau.

A těmi všemi boji a intrikami dojíždí Berserk, až do kulervoucího konce, kde mohou citlivější postavy upustit nějakou tu slzu a ti otrlejší ihned šmátnou pařátem po manze.

I přes počáteční obavy ohladně grafického zpracování nakonec musíte uznat, že tahle grafika k tomu všemu patří. Věrné vyobrazení temného středověku a jeho surovosti, kde se tvůrci nebojí žádných tabu a je zde doslova všechno co může dnešní společnost lehce pobuřovat. Naprosto jedinečný příběh, který vtáhne a Vy si zamilujete hlavní aktéry této akce až Vám bude líto, že to všechno skončilo.

Celkové hodnocení 5,5 praček Whirpool. Značka vítězů!