Květen 2008

Fallout

10. května 2008 v 16:38 | Kvok |  Hry
Kdepak, nejedná se o závodní hru s podobným názvem, nýbrž o RPG. Dosti postarší kousek od již neexistujícího studia Black Isle. Proč se, ale zaobírat takovouto starou vykopávkou? Nu, třeba proto, že se k nám po dlouhých letech blíží nový díl této kultovní hry.
Válka, všechny atomové bomby světa se spojili a udělali z matičky země dosti nehostiné místo k životu. Kvůli zachování lidské rasy se před oněmy hříbky, které by jste v lese nechtěli potkat, schovalo nějaké to obyvatelstvo do takzvaných Vaultů. Vláda věděla kam konflikty o přírodní zdroje povede a nelenila v budování obrovských krytů. Náš příběh začíná právě v jednom z Vaultů. Porucha vodního čipu znamená vyslání dobrovolníka do nehustinné pustiny, aby našel nový. Ano, dobrovolník jste vy!
Začínáme, jako v každém dobrém RPG, vytvořením postavy. Máme zde pár předdefinovaných, ale nestojí ani za tu zlomenou grešlu. No a že máme opravdu velký výběr. Od atributů jako síla, nebo štěstí tu máme schopnosti, lepší střelba se zbraněmi, vylepšení hraní kostek, nebo schopnost ze všeho se vykecat. K tomu všemu získáváme ještě perky. Ty získáváte jednou za tři úrovně a notně zlepšují vaši postavu. Po dopilování postavičky můžeme vyrazit do světa.
Hned co nás vykopnou z několika tunových dveří narazíme na posledního dobrovolníka. Tedy, spíš na to co z něj zbylo. Jelikož, ale my nejsme takový ořezávátka jako bílá kostra na zemi, rozstřílíme vše co nám půjde po krku. Konečně vycházíme na sluneční světlo a naskýtá se nám pohled na mapu světa. Zde se nám objevují místa, kterými jsme již prošli, nebo je nám někdo vyznačil. Inu, rozejdeme se k prvnímu zakreslenému bodu. Právě putování po mapě je notně zábavné, když vás můžou z nenadání přepadnout nájezdníci, obří krysy, nebo jiná havěť tamního světa. Můžeme zde však navštívit i speciální lokace, třeba spadlý lítající talíř s dvěma ufouny, kteří u sebe mají fotku Elvise.
Zbraní je v této hře přehršle. Od vzduchovky po raketomet. Není nic lepšího, než si vzít těžkotonážní rotační kulomet a pustit dávku do zloducha a ten se v rytmu střel bude klepat ze strany na starnu a jeho maso a krev se rozlítnou do všech stran. Při boji máte několik tzv. "akčních bodů" které můžete proměnit buď do střelby, nebo do chůze či jiných aktivit. Při vypilování skillu své postavy sejmete hráče na jednu ránu a uvidíte efektivní rozlétnutí jeho hrudníku do stran.
Příběh je v této hře na takové průměrné hranici. Neurazí, ale ani nijak nevyčnívá. Naopak úkoly jsou mnohdy velmi nápadité a srandovní. Jako vcelku hlášky a narážky v celé této hře. Bojujete s bandou zelených mutantů a najednou se jeden z nich rozuteče pryč se slovy "Já se vrátím a se mnou přijde Bruce Willise!"
Jak jsem již zmínil na začátku hra je velmi stará a proto zde máme opravdu zastaralou grafiku, která může mnohé mladé, zhýčkané, divné, hráče odradit. To by však byla velká chyba. Zahrajte si tuto hru a prožijte tu skvělou atmosféru v postapokaliptickém světě. Možná vám přijde mnoho věcí zde provařených a už to znáte z jiných her, ale právě tahle byla jedna z prvních, kde se podobné věci zaváděli.
95% Ano, jsem zaujatý. ;)

Lost Planet: Extreme Condition

8. května 2008 v 12:43 Hry
Konečně jsme se dočkali zlevnění této pecky na pouhých 299,- Jakmile jsem tuto cenu uviděl v obchodě neváhal jsem a začal lovit v peněžence drobné.
Měl jsem trošku obavy, jelikož Capcom dělá hry sice s pěknou grafikou, ale už se mu moc nepovede předělat ovládání. Uvedu příklad Resident Evil 4, který mě uchvátil s grafikou a připadal jsem si jako ve filmu, ale to ovládání bylo dosti na nakopnutí plyšového tučňáka.
Jak se dalo čekat Losta Planet (LP) nezradil s grafikou. Hlavně hlavní postava Wayne je pěkně naanimovaná. Sníh padá, vzduch od pusy stoupá a stopy ve sněhu jsou za nějaký čas zaváté. Po chvíli hraní jsem byl mile překvapen ovládáním. Máme zde klasiku AWSD a krysku. Hra sice docela náročná na Vaše železo, ale na střední detaily by jste ji měli rozehrát všichni. (Pokud nemáte extra zrezavělý železo.)
Příběh nás zavádí na velkou kostku ledu, kterou se již několik let snaží lidstvo kolonizovat. Bohužel tamní obyvatelé jsou proti. Velcí brouci a když říkám velcí tak myslím opravdu velcí. Jeden takový velký brouk na Wayna zaútočí hned za začátku hraní a nebýt otce, který se obětuje, aby ho zachránil, hra by byla velmi krátká. Probouzíte se daleko od oné události, kde se setkáte se skupinkou sněžných pirátů. Ti vás zachraňují a cesta za pomstou může začít.
Jelikož je na planetě všude zima máte speciální obleček, který u Vietnamců nekoupíte. Tento obleček vám dodává teplo, avšak, když dojde oblečku šťáva není žádné teplo a vy pomalu skapete. Energii pro teplo můžete získávat ze všech brouků, které sejmete, nebo z různých nádržích povalujících se všude kolem vás. Právě brouci budou největším zdrojem tepla pro obleček.
Brouci se však nedají a své teplo si budou bránit vším co mají. Jak se tedy dostaneme těmto potvorám na kobylku? (To je dosti divný přirovnání, když bojujete proti broukům.) Budeme mít základní kulomet a potom třeba brokovnici hodící se na obrněné broučky, ale ani raketomet není vůbec k zahození. Jestliže bude brouků trochu víc než by jste sami ustáli přijde na pomoc tzv. VO. Určitě jste viděli druhý díl vetřelců jak to Ripleyová nandala královně s tím robotem. Tak tohle je něco podobného, až na raketomety a rotační kulomety. Pokud by se stalo, že váš VO je zničen nic se neděje. Včasným uskočením z vybuchujícího stroje si zachráníte život a můžete z trosek načerpat něco energie. Dále je zde také možnost popadnout těžký rotační kulomet do vlastních rukou a jít kosit potvory. Toto je však vykoupeno velkým zpomalením vaší postavičky.
Celkově vzato jedná se o fajnouvou střílečku, kde nemusíte moc myslet a jenom se hrnete dopředu a kosíte odporné brouky. Kupodivu je to velmi zábavné. Hra určitě stojí za zahrání pokud holdujete svižným akcím není co řešit. 88%

Zaklínač

6. května 2008 v 20:49 Hry
Čím začít, Gerlata z Rive nejspíš zná každý a pro ty kdo se s ním náhodou nesetkali. Jde, jak už bylo řečeno, o zaklínače a ti díky tvrdým fyzickým tréninkům a používáním různých jedů získali unikátní schopnosti. Díky těmto schopnostem (rychlejší než prostí lidé, pití lektvarů, které by jiného zabili, používání základní magie) loví za peníze různé potvory. U Geralta se však cosi zvrtlo. Emoce o které měl přijít mu zůstaly.
Pokud jste nečetli povídky, nebo román připravili pro Vás autoři hry jednu z povídek.
Hra začíná tím, že se Geralt probere u Kaer Morhen. Hradiště zaklínačů, které bylo před lety zničeno a přežilo pouze pár zaklínačů.
Krátce po Geraltově příchodu na pevnost zaútočí jakási banda trhanů. Zaklínači tedy popadnou meče a ukáží jim jaká to byla chyba. Nicméně jeden mocný mág ukradl tajemství zaklínačů v podobě různých magických trav a jedů díky kterým se zaklínači stali takový jací jsou.
Příběh se nám tedy rozjel vcelku rychle a je i kvalitní, což v dnešní době nebývá zvykem.
První kroky ve hře nás zavedou do Temerie. Přesněji řečeno do jeho podhradí, kde na nás čeká plno úkolů.
Bojový systém je zde vyřešen opravdu zajímavě. Zde není smyslem uklikat myší svého protivníka. Jakmile zaútočíte musíte dávat pozor, kdy se kurzor v podobě meče rozsvítí a právě v tento moment zmáčknout myšítko, aby Geralt pokračoval v sérii útoků. Máme zde na výběr několik bojových stylů podle potřeby a dva meče. Stříbrný na zubaté potvory a ocelový na lidi, i když Geralt s oblibou říká, že oba meče jsou na obludy. (Teoreticky vzato ano, na lidské obludy.) S meči můžete používat tři styly. Silný - na pomalé soupeře, rychlý - doplňte sami, skupinový - když je nepřátel víc než je vám milo. Aby se neřeklo Geralt si může své meče vylepšit třeba různými jedy a to je hned znát jak soupeři padají.
Kromě boje s mečem si můžete pomáhat i znameními. Nejčastěji budete, ale používat jenom dvě a to Aard na odhození nepřítele od těla. Můžete ho však i odzbrojit, povalit, nebo omráčit. Právě při posledních dvou možnostech máte možnost soupeře jakkoliv silného zabít jedním úderem. Stačí na něj jednou kliknout mečem a Geralt předvede jednu ze speciálních zabíjecích fatalit. (Dobře se na to kouká.) Znehybnit soupeře můžete i pomocí bojových stylů s mečem, ale většinou se tak povede, když už je protivník skoro mrtvola.
Další časté znamení je Igni. Pyromani si přijdou na své. Igni zapálí vše a mnohdy se velmi hodí jako podpůrný prostředek pro ubírání životů soupeře.
Další znamení jako Axie, Arden, nebo Quen nebude tolik používat, ale to neznamená, že nemají svou hodnotu.
Za každého zabitého neřáda, nebo splněný úkol získáváte co? Ano, exp. body a když dosáhnete určité výše těchto bodů posunete se na nový level s vaší postavou. Za každý level obdržíte talenty. Tyto talenty můžete rozdělovat přehledného stromu dovedností, a tak si vycepovat svého zaklínače do pořádné vraždící mašiny. Může si, ale také zlepšovat sílu kouzel, nebo se naučit vyrábět lektvary, nebo petardy, kterého hodíte po nepřátelích. (petarda = granát)
Při plnění úkolů se budete moci rozhodovat jak kterou věc řešit, ale pozor, každé rozhodnutí bude mít i své následky. Zabít zrádné elfy, nebo jít na pomoc nebohým vesničanům uzavřeným v kryptě, kde se nachází několik hladových zubatých potvor? Rozhodujte se rychle času je málo. Ačkoli slova autorů, že hru budete moci hrát pokaždé jinak jsou opravdu směšné. Většinou máte pouze dvě možnosti jak se rozhodnout takže znovuhratelnost zde hrozí nejspíš jenom jednou, abychom si vyzkoušeli právě tu druhou možnost.
Když už vás bude nudit zabíjení potvor můžete zajít do hospody, kde se dá dělat několik věcí. Zahrát si kostky, to je náramně zábavné a dá se tím vydělat spousta peněz, kterých bude hodně třeba. Dále se zde můžete být za peníze s nejrůznějšími individui.
Grafika vůbec neurazí, i když místy naštve, že nelze skákat z malých víšek a musíte vše obcházet, ale to se dá s klidem překousnout. Za cenu pěkné podívané a vody realističtější než za barákem, (Pokud tam máte rybník, nebo řeku jako já.) se platí hodně krvavé nároky. Na to, aby hra běžela plynule na střední nároky potřebujete už nějakou mašinku.
Konečně pořádné RPG, která vás přiková na několik desítek hodin k monitoru. Bez dalších řečí dávám 92%
(Testováno s patchem 1.3)

Naruto Shippuuden Movie

6. května 2008 v 13:05 Anime
Po dlouhém čekání se konečně poštěstilo. Předpovědi nelhaly a dostal se k nám do spárů první z filmů Shippuundenu. (Jsou už dva.) Nyní se podívejme jak si vedl.
Příběh je opět originální a musel dát velkou práci ho napsat. Velký zloun povstal a s ním i několik problémů, jako například neporazitelná armáda a pár posluhovačů, kteří si myslí kdo ví jak nejsou silní. Také tu máme krásku v nesnázích, která jako jediná může zachránit svět. Pomoc jí k tomu má kapku natvrdlý Naruto a jeho tým. (Sakura, Neji, Lee)
Příběh tedy opravdu za nic nestojí, stejně tak jako Narutovo vřískání, kterého jsem už dosti přesycen z anime. Tak to by bylo co do hanění. Teď přijdeme ke kladům. Grafika, jestli sledujete seriál Naruta poklesne Vám čelist při tom co zde uvidíte. Ano, není to zase něco extra, ale je to o dost lepší než zmíněný seriál. Boje jsou krásné a konečně trochu svižnější. Bohužel autoři nepřišli s ničím novým a nevymysleli de facto žádné nové jutsu (Pokud nebudeme počítat obracený jutsu) a všechny postavy si vystačí se základními technikami.
Teď vynesu závěrečný verdikt. S klidným svědomím tento příběh dostává 78% Jelikož tento film je zatím lepší než předešlá tři dílka určitě se vyplatí podívat se na něj. Už jenom kvůli poslední scéně, která následuje po titulcích.